Autostacker A6W-OPT1-110: 6K Capacity Parking Lift / WIDE / STD Console w/PU / 110V, 50/60HZ, 1-Phase
Write a Review
SKU: 5175389
Capacity: 6000
Design: Scissor
Type: Parking
Adding to cart… The item has been added
• 6,000-lb. lifting capacity
• Extra-wide construction for increased door clearance
• Key-switch disconnect for enhanced security
• Audible alarm and warning buzzer during operation
• Accommodates cars, light trucks & SUVs
• Rugged welded-steel construction for durability
• 100% hot-dipped galvanized steel platform
• Durable baked-on powder coat finish
• Integrated wheel chock prevents vehicle movement
• Extra-wide low-angle ramps for easy entry
• Automatic safety locks at multiple heights
• Simple push-button controls
• Dual direct-drive hydraulic cylinders
• Precision equalized hydraulic lifting system
• Adjustable parking height for various vehicles
• Reinforced scissor legs for added rigidity
• Full-width axles improve stability and tracking
• Full-width pivot pins for smoother tracking
• Heavy-duty cross-braced scissor arms
• Clevis-design scissor ends reduce stress
• Patented asymmetric design for better door clearance
• Door-sentry™ rubber protectors prevent scratches and dings
• Compact space-saving design
• Hydraulic safety valves prevent sudden collapse
• UL-listed electrical components meet NEC standards
Style
Style: Multi-Platform Parking Lift
Capacity
Model: Autostacker A6W-OPT1-110
Description: 6K Capacity Parking Lift / WIDE / STD Console w/PU / 110V, 50/60HZ, 1-Phase
Lifting Capacity: 6,000 lbs. (2,722 kg)
Overall Width: 111" (2,815 mm)
Overall Length: 144" (3,658 mm)
Platform Length: 124" (3,150 mm)
Platform Width: 91.75" (2,331 mm)
Platform Height (Forward): 13" (330 mm)
Ramp Height (Entry): 2" (51 mm)
Maximum Underclearance: 80" (2,032 mm)
Under Clearance on 1st Lock (Lowest): 52.5" (1,331 mm)
Under Clearance on 2nd Lock: 60.75" (1,543 mm)
Under Clearance on 3rd Lock: 68.5" (1,736 mm)
Under Clearance on 4th Lock: 75" (1,909 mm)
Under Clearance on 5th Lock (Highest): 81.25" (2,064 mm)
Motor: 110V, 50/60HZ, 1-Phase
Control Console: STD Console w/PU
Noise: 52 dB
Shipping Weight: 3,350 lbs. (1,530 kg)
Shipping Dimensions: 144" x 28" x 30" (3,657 mm x 711 mm x 762 mm)